Modlitwa Zgromadzenia
Słowa Bożego

Przed światłością Słowa i Duchem łaski, niech ustąpią ciemności grzechu i noc niewiary. A Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi.

(Święty Arnold Janssen)

trzebuniak@outlook.com

Google+

Facebook

Twitter

Linkedin

Zrobione w WebWave CMS

14 stycznia 2024

W seminarium

Od dnia 1 października 2023 mieszkamy we wspólnocie seminaryjnej w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej (tzw. Hozjanum) w Olsztynie. Obecnie nasza werbistowska wspólnota seminaryjna liczy 6 osób, czyli dwóch prefektów i 4 studentów.

Mamy do dyspozycji jedno piętro w tym seminarium. Oprócz kilku pokojów dla kleryków mamy też kawiarenkę i małą kuchnię z pełnym wyposażeniem. W tygodniu uczestniczymy w planie dnia wraz z klerykami diecezjalnymi, a przez weekendy udajemy się do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów do Pieniężna.

Studenci mają zajęcia wykładowe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w których uczestniczą na różnych rocznikach. Ponadto mają regularne konferencje duchowne, które prowadzą prefekci, a także ojciec duchowny – Jan Bocian SVD. Ponadto angażujemy się w parafii pod wezwaniem Świętego Arnolda Janssena, a także w ramach wolontariatu chodzimy do Domu Pomocy Społecznej, który leży na terenie parafii w Olsztynie. Przez weekend posługujemy we wspólnocie Domu Świętego Wojciecha w Pieniężnie. Klerycy mają tam wyznaczone obowiązki, a kapłani dyżury liturgiczne. Dotyczy to szczególnie świąt takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, a także uroczystości werbistowskich. W ramach pogłębiania relacji z werbistami odwiedziliśmy już wspólnotę w Górnej Grupie i Krynicy Morskiej. Planujemy dalsze wspólne wyjazdy w przerwach międzysemestralnych.

Obecnie jesteśmy na etapie poznawania nowej sytuacji seminaryjnej w połączeniu z seminarium diecezji warmińskiej. Dostrzegamy wiele pozytywów takich jak nawiązywanie współpracy z księżmi i klerykami diecezjalnymi, wspólne modlitwy, a także wspólne akcje kościelne i liturgiczne, np. w katedrze w Olsztynie.