W minionym Tygodniu Misyjnym parafię pw. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim odwiedzili klerycy z Seminarium św. Wojciecha z Pieniężna. Na zaproszenie księdza proboszcza Marka Wróbla dwóch kleryków z Indonezji - Juliusz Dua oraz Franciszek Kelen przybyli do parafii, aby podzielić się swoim doświadczeniem pobytu w Polsce. Zarówno w Niedzielę Misyjną, jak i w ciągu całego tygodnia dzielili się swoim świadectwem w czasie mszy oraz na lekcjach katechezy w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu i w Żarnówce. 

Dzieci i młodzież z grup parafialnych również mieli okazję, aby posłuchać gości z Azji, zadać im pytania i nauczyć się piosenek w języku indonezyjskim, tzw. bahasa Indonesia. Wszystkie dzieci, a przede wszystkim członkowie grupy misyjnej prowadzonej przez siostrę Boguchwałę ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego, cieszyły się, że mogły spotkać kleryków misyjnych z drugiego krańca świata. Młodzież dowiedziała się, gdzie leży Indonezja, a także wyspa Jawa, Flores, Bali. Klerycy mówili, że w ich kraju jest około 17 tysięcy wysp, a ludzie posługują się prawie 7 tysiącami różnych języków. Językiem oficjalnym i urzędowym jest jednak język indonezyjski. 

W czasie swojego świadectwa młodzi werbiści mówili, jakie trudności spotykają ich w Polsce.  Na początku wszystko wydawało im się bardzo skomplikowane począwszy od języka polskiego w wielką ilością dziwnych dla nich dźwięków, a także odmiennej kuchni z dużą ilością chleba i ziemniaków. Mimo różnego rodzaju problemów przeżyli już w kraju św. Jana Pawła II ponad trzy lata, a w ciągu dwóch najbliższych lat mają w planie ukończyć studia magisterskie, złożyć śluby wieczyste i przyjąć święcenia kapłańskie. Parafianie na czele z księdzem Markiem i wikariuszem Piotrem zapewnili ich o modlitwie i życzyli powodzenia na kolejne lata pobytu w Polsce. 

Wraz z klerykami miałem okazję przekazać swoim rodakom wiadomość, że w listopadzie udaję się również do pracy misyjnej w Indonezji do seminarium w Ledalero, skąd pochodzą klerycy Juliusz i Franciszek. Była to dobra okazja, aby zaprosić do współpracy w dziele misyjnym Kościoła, które od ponad 100 lat prowadzą Misjonarze Werbiści na całym świecie. Niech Bóg nam błogosławi w pracy misyjnej i apostolskiej.

Trzej Misjonarze

27 października 2018

Zrobione w WebWave CMS

trzebuniak@outlook.com

Google+

Facebook

Twitter

Linkedin

Modlitwa Zgromadzenia
Słowa Bożego

Przed światłością Słowa i Duchem łaski, niech ustąpią ciemności grzechu i noc niewiary. A Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi.

(Święty Arnold Janssen)