Pragnę podziękować z serca wszystkim, którzy wspierają nas misjonarzy werbistów. Za wszelkie modlitwy, ofiary i post, który ofiarujecie za powodzenie naszej wspólnej misji.

Każdy dzień w nowym kraju, nowej kulturze, wśród nowych ludzi może być wyzwaniem, ale świadomość, że nie jest się samym, bo przecież są ludzie, którzy modlą się w mojej intencji, dodaje skrzydeł i zapału do pracy w seminarium we wschodniej części Indonezji na wyspie Flores.

Od listopada 2018 roku mieszkam w Indonezji, a dokładnie w Ledalero/k. Maumere, uczę się tutaj języka miejscowego – „bahasa Indonesia”, oficjalnego języka kraju. Choć niektórzy mówią, że to prosty język, to jednak potrzeba cierpliwości, wytrwałości i wiele godzin spędzonych przy książkach w celu polepszenia komunikacji.

Język obcy to tylko jedna z dziedzin kultury, którą należy poznać. Ciągle uczę się tutaj rozumienia stylu życia Indonezyjczyków, wyrażania przez nich religijności, a także kuchni indonezyjskiej. „Pelan, pelan tapi pasti” – jak mówi przysłowie tego kraju (tzn. „Powoli, powoli, ale skutecznie”).

Dziękuję z serca wszystkim moim przyjaciołom i dobrodziejom, którzy zaangażowani są w pomoc i cały czas mnie wspierają. Na Wyspie Flores jest jeszcze wiele biedy wśród mieszkańców okolicznych wiosek. Ludzie tutaj głównie zajmują się uprawą roli, handlem i rybołówstwem. Niewielu może sobie pozwolić na odpłatną edukację w szkołach prywatnych, a tym bardziej na studia specjalistyczne. Tym bardziej potrzebna jest modlitwa, post i wsparcie finansowe, bo często Indonezyjczycy nie mogą pozwolić sobie na kształcenie dzieci czy też leczenie w szpitalach, które są odpłatne.

Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy modlą się za misje i misjonarzy, czyli angażują się w akcje misyjne podejmowane przez misjonarzy werbistów (SVD) oraz siostry Służebnice Ducha Świętego (SSpS/SSpSAP). Serdecznie pozdrawiam ze słonecznej Indonezji, a dokładnie z ukwieconej wyspy Flores.

Podziękowanie za Pomoc

12 marca 2019

Zrobione w WebWave CMS

trzebuniak@outlook.com

Google+

Facebook

Twitter

Linkedin

Modlitwa Zgromadzenia
Słowa Bożego

Przed światłością Słowa i Duchem łaski, niech ustąpią ciemności grzechu i noc niewiary. A Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi.

(Święty Arnold Janssen)