W sobotę 8 lutego 2020 roku, w dniu wspomnienia świętej Józefiny Bhakity, wzięliśmy udział w programie poświęconym ofiarom handlu ludźmi, tzw. human trafficking. Zostaliśmy zaproszeni przez siostry werbistki, które w mieście Maumere, na wyspie Flores, we wschodniej części Indonezji, prowadzą już od ponad 20-stu lat ośrodek dla kobiet i dzieci. Obecnie w „Domu św. Moniki” mieszka ponad dwadzieścioro ofiar.

W czasie okolicznościowych przemówień dowiedzieliśmy się, że ciągle wzrasta liczba przypadków przemocy seksualnej wobec kobiet i dzieci. Według danych tego ośrodka (TRUK-F Maumere), w latach 2000–2013 miało miejsce 1920 przypadków różnego rodzaju przemocy. Założycielka, która obecnie pełni funkcję koordynatora TRUK-F, Siostra Eustochia Monika Nata SSpS stara się pomagać szczególnie kobietom i dzieciom, które padają ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej.

Pod wieczór modliliśmy się wspólnie za ofiary handlu ludźmi wraz z klerykami-werbistami z Ledalero, a także uczniami szkoły średniej prowadzonej przez siostry SSpS w Maumere. Wysłuchaliśmy świadectw osób, które były ofiarami handlu ludźmi, a następnie modliliśmy się wspólnie. Na zakończenie siostry zaprosiły nas na wspólny posiłek i rozmowę przy stole.

Wraz z ojcami i klerykami SVD wróciliśmy do seminarium duchownego w Ledalero w późnych godzinach wieczornych.

Contra Human Trafficking

08 lutego 2020

Zrobione w WebWave CMS

trzebuniak@outlook.com

Google+

Facebook

Twitter

Linkedin

Modlitwa Zgromadzenia
Słowa Bożego

Przed światłością Słowa i Duchem łaski, niech ustąpią ciemności grzechu i noc niewiary. A Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi.

(Święty Arnold Janssen)