Święta Bożego Narodzenia spędziłem na stacji misyjnej o nazwie Wea Au, w regionie Nagekeo, na wyspie Flores.

Był to czas błogosławiony, ponieważ pomimo zagrożenia wirusem Covid-19, parafianie gromadzili się w kaplicy i uczestniczyli licznie w mszach świętych. Wraz z o. misjonarzem Tadeuszem Gruca, SVD, który przed laty był proboszczem w tej parafii, sprawowaliśmy Eucharystię w noc wigilijną, Boże Narodzenie, święto świętego Szczepana, a także w niedzielę Świętej Rodziny.

Kaplica misyjna zawsze była wypełniona po brzegi - było mnóstwo młodzieży, matek z małymi dziećmi, rodziców i starszych. Z odległych części parafii Raja wszyscy chcieli przyjść do kaplicy, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzięcięciu Jezus. Choć kaplica była bardzo uboga, to wiara mieszkańców Flores jest mocna. Niezależnie od przeciwności i pory deszczowej, parafianie cieszyli się, że mogli uczestniczyć w obchodach świątecznych. 

W niedzielę odwiedziliśmy również około 60-ciu osób chorych i starszych z Komunią świętą. Stacja misyjna jest bardzo rozległa i położona w górskiej części wyspy. Jednak droga i dojazd do większości domów jest dobry. Mogliśmy zatem dostać się samochodem terenowym do wszystkich, którzy chcieli przyjąć Pana Jezusa do swego serca. 

Za każdym razem, gdy pojawialiśmy się, aby odprawić Eucharystię, ludność miejscowa była uśmiechnięta i szczęśliwa. Pomimo trudności ekonomicznych, mieszkańców Flores cechuje optymizm i głęboka wiara. Po każdym nabożeństwie mieliśmy okazję, aby porozmawiać z odpowiedzialnymi za wspólnotę parafialną. Zawsze przygotowane były lokalne wypieki, a także herbata i kawa. Ponadto częstowano nas posiłkiem, na który składał się ryż, kurczak drobno pokrojony i trochę warzyw. Przy tej okazji rozmawialiśmy i dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami.

Podobnie było w ostatni dzień starego roku 2020, a także na mszy świętej rozpoczynającej Nowy Rok 2021. Kaplica była wypełniona wiernymi, którzy chcieli podziękować za otrzymane dobrodziejstwa, a także prosić o błogosławieństwo na nadchodzący rok. Modliliśmy się zatem wspólnie i błagaliśmy Pana przed Najświętszym Sakramentem, aby miał nas zawsze w opiece. Wraz z Bogarodzicą Maryją wkroczyliśmy w Nowy Rok Pański. Wierzymy, że ten rok przeżyjemy wraz z Jezusem, Słowem Bożym, które zamieszkało wśród nas. 

 

Boże Narodzenie na Flores

06 stycznia 2021

Zrobione w WebWave CMS

trzebuniak@outlook.com

Google+

Facebook

Twitter

Linkedin

Modlitwa Zgromadzenia
Słowa Bożego

Przed światłością Słowa i Duchem łaski, niech ustąpią ciemności grzechu i noc niewiary. A Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi.

(Święty Arnold Janssen)